Jak badamy Pacjentów?

Jak badamy Pacjentów?

Zacznijmy od tego, że po zebraniu wywiadu, uzupełnieniu ankiety, przechodzimy do badania fizykalnego, które przeprowadzamy, kiedy jesteś jedynie w bieliźnie (tzn. kobiety w figach i ewentualnie staniku; mężczyźni – w slipach (bokserkach)). Będziesz musiał pozbyć się także biżuterii (łańcuszków, kolczyków, piercingu) oraz zegarka. Dlaczego?

Antropometira, bioimpedancja….

Każdy pacjent przechodzi pomiary antropometryczne – potrzebujemy znać Twoje: wzrost, wagę, oraz  obwody kończyn i tułowia. Następnie stosując profesjonalny,  medyczny analizator składu ciała, wykonamy oznaczenie bioimpedancji. Pomoże nam to ustalić procent zawartości tłuszczu w Twoim organizmie,  masę mięśni , masę wody zewnątrzkomórkowej i wewnątrzkomórkowej (dla całego ciała jak i poszczególnych kompartmentów). W dobie dzisiejszych badań naukowych – choroba otyłości to nie tylko wskaźnik BMI co najmniej 30! To także nieprawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, to także BMI powyżej 25 z co najmniej jednym powikłaniem w postaci np. cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego! Dzięki przeprowadzonym pomiarom mamy także wymierne wskaźniki utraty bądź przyboru wagi ciała, utraty tkanki tłuszczowej. Są one niezwykle przydatne w planowaniu dalszego postępowania. Mogą być także idealnym miernikiem dla osób profesjonalnie uprawiających sport.

Istnieje niestety  grupa osób, u której nie można zastosować pomiaru bioimpedancj (tutaj przeczytasz, u kogo nie powinno się wykonywać BIA)

  U wybranych pacjentów , u których nie możemy zastosować bioimpedancji, mierzymy dodatkowo grubość fałdów skórnych. Metoda niezbyt wysublimowana, niestety bardzo subiektywna, aczkolwiek w takich wyjątkowych sytuacjach wymagana i wystarczająca. 

Przeczytaj jeszcze: „zanim podejmiemy współpracę” orazpierwsza wizyta u dietetyka”. O, a  tutaj możesz wypełnić ankietę on-line przed pierwszą wizytą u dietetyka (lub po prostu zmówić dietę on-line bez wychodzenia z domu).